نجات صنعت نفت در شرایط تحریم با کاتالیست ایرانی

دبیر انجمن تولیدکنندگان کاتالیست ایران گفت :امروز به جایی رسیدیم که ۱۰ سازنده کاتالیست در کشور وجو د دارد که از قدرت تولید ۱۲۹ هزار تن در سال برخوردار هستند که رقم قابل توجه ای است .

سید علی میرمحمدی دبیر انجمن تولیدکنندگان کاتالیست ایران در گفت و گو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار داشت: تقریبا می توان گفت در حال حاضر صنعت نفت، گاز ، پتروشیمی، پالایش پخش، فولاد زیر چرخه کاتالیست ایرانی است و اگر این مهم امروز نبود تولید نفت، گاز و پتروشیمی با توجه به تحریم با مشکل روبرو می شد و تولید کنند گان در این راه از همه چیز، سرمایه، خواب شب، دلهره هایشان مایه گذاشتند و اینجا رسیدیم به اینکه در این کشور صنعت کاتالیست درست شده است.

وی افزود : چرا نباید صنایع دیگر را با استفاده از این روش دخیل کرد چرا که باید توجه داشت این یک پایلوت صنعتی برای کشور است و از اندازه کوچک شروع شده تا به تولید برسد.

وی تصریح کرد: ما با تکیه بر سه عامل از قبیل تکنولوژی بومی، انتقال تکنولوژی و مهندسی معکوس می توان تمامی کالاهای کشور را تولید کنیم که تجربه کاتالیست در همین راستا بسیار ارزشمند است.

وی گفت: در حال حاضر کاتالیست های خریداری شده باید مورد تایید انجمن قرار بگیرد و وزارت صنایع بنویسند اما، در همین حین که با تحریم های خارجی مواجه هستیم متاسفانه با تحریم های داخلی نیز روبرو هستیم اما بعضی ها به صورت قاچاق وارد می کنند و به تولید کننده داخلی ضربه می زنند و بعضی نیز تعرفه را تغییر می دهند و در نهایت دامپینگ کشورهای اروپایی ، چین و هند به شدت دنبال آن هستند به طوری که کشورهای اروپایی تا یک سوم سازندگان داخلی را دامپینگ کردند و در حال پیگیری این موضوع هستیم که از این دامپینگ خارج شویم.

وی خاطرنشان کرد : آنها با انجام این کار در صدد هستند که سازندگان ما را از رده خارج کنند و قیمت ها افزایش می دهند .

وی افزود: دو هزینه کالای پروژه و هزینه جاری کالا مواد داریم . در این صنعت دستور العمل های بسیاری را نوشتیم که به سمت داخل سوق پیدا کنند. خوشبختانه اکنون که تحریم اتفاق افتاده است وزارت صنایع جلو خرید کاتالیست یا کالای دیگر را گرفته و به محض خروج از تحریم مجدد به سمت خارج از کشور سرازیر می شوند حال باید راه را ببندیم درست است که انتقاد وجود دارد اما باید با یک ساختاری جلو این قضیه گرفته شود که به سمت خارج از کشور نرویم.

وی خاطرنشان کرد: امروز کاتالیست برای کشور حیاتی و کالای استراتژیک است که درصورت نبود آن با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم بود پس پیشنهاد ما ایجاد این ساختار در صنعت نفت است.

وی گفت: در حال حاضر مشکلی که وجود دارد قانون حمایت از تولید ومهندسی خدمات است . در سال ۷۵ به موجب تصویب این قانون نگاهی به کالا نبود و نگاه به مهندسی پروژه بود حتی پنج سال بعد آن سازمان برنامه روش مهندسی پروژه را نوشت یعنی پیمانکار پروژه این کارها را انجام دهد.

وی گفت: اروپا سال ها در کشورهای نفتی سرمایه گذاری کرد و با سعی و خطا کالایش را به ما داد.کالاهای خارجی دارای نقص بود و ما میلیون ها دلار بابت نقص کالای خارجی هزینه نمودیم و توانمند سازی در این مرحله به ما کمک می نماید.

وی افزود: کاتالیستی که ساخته می شود، واحدهای دیگر مانند گاز و پتروشیمی و ..، می خواهند ان را تست کنند نظر ما این است وقتی کاتالیستی مصرف شد بقیه هم همان را استفاده کنند که دیگر انقدر کاتالیست ساز متحمل هزینه نشود که واحد دیگری را ازمایش کند. وی افزود: غرب در قرن ۲۱ تمرکز بر سه کالا از قبیل الکترونیک ، کاتالیست، کاهش حرارت کره زمین داشت و باید به سمت ساخت کاتالیست برویم و در حال حاضر کاتالیست صنعت نفت، گاز و فولاد را داریم و به سمت صنایع دیگر نیز پیش میرویم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *