عبور از بحران تجارت دریایی

سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) سال گذشته اعلام کرد: گوگرد سوخت مورد استفاده کشتی ها تا ابتدای سال 2020 میلادی به کمتر از نیم درصد برسد. در حالی که اکنون گوگرد موجود در سوخت کشتی ها 3.5 درصد است. کشتی هایی که نتوانند این استاندارد را رعایت کنند حق پهلوگیری در هیچ بندری را ندارند و جریمه می شوند. ایران بیش از 180 کشتی دارد، اعم از فله بر، کانتینر بر، نفت کش و … . اگر ایران نتواند نفت کوره با سولفور پایین را جایگزین سوخت فعلی کشتی های خود کند، هیچ کشتی ایرانی قادر به پهلوگیری در بنادر خارجی نیست. این به معنای ایجاد بحران در تجارت دریایی کشور است.

 

چهار ماه بیشتر تا حاکم شدن این قرارداد نمانده است که یک شرکت دانش بنیان موفق شده تا با یک دانش بومی، تجارت آبی ایران را از بحران پیش رو جدا کند. شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی نفت کش، موفق شده با روش ODS به دانش فنی سولفور زدایی دست پیدا کند که نمونه های تولیدی و تست های فنی در موتورهای کشتی موفق بوده است. حالا به فاصله چهار ماه تا اجرایی شدن مقررات جدید بین المللی، کشتی های ایران با خیالی آسوده از این بحران عبور خواهند کرد. موضوعی که تبدیل به یک مسئله حیاتی برای اقتصاد ایران شده بود.

سال 97 علی رغم تشدید تحریم های دریایی، ایران 265 میلیون تن مبادله دریایی داشته است که اگر ایران به این دانش دست پیدا نمیکرد، روزهای سختی در انتظار کشور بود. شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا طی سال های گذشته هم با بومی سازی دانش کاتالیست سازی نقش مهمی را در افزایش تولید بنزین و محصولات پتروشیمی ایفا کرد.

در ادامه نظر شما را به دیدن ویدیویی تحت همین عنوان جلب میکنم.

برای دیدن ویدیو روی دانلود کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *